جزوه مقاله نویسی (علمی-پژوهشی)

جزوه

نام درس : جزوه روش تحقیق پیشرفته

موضوع: کارگاه مقاله نویسی (علمی-پژوهشی)

تهیه و تنظیم: دکتر روح اله تولایی (عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)

مقطع: کارشناسی ارشد

ویرایش: نسخه شماره ۳ مورخ زمستان ۱۳۹۵

مقاله نویسی (علمی-پژوهشی)

جزوه مقاله نویسی به نگارش مقاله های علمی و پژوهشی در سال های اخیر که شدت مورد توجه واقع شده است ، می پردازد . افراد زیادی اقدام به نگارش مقاله های پژوهشی می کنند. حال این سوال پیش می آید که چرا مقاله پژوهشی بنویسیم و اصلا اهمیت نوشتن مقاله پژوهشی در چیست و مزایای چاپ مقاله چه می باشد.

دلایل زیادی برای نگارش یا نوشتن یک مقاله پژوهشی وجود دارد. هرچند همیشه این دلایل جنبه مثبت ندارد و گاهی اتفاق می افتد که پژوهشگران به دلایل منفی اقدام به نگارش مقاله های پژوهشی می‌کنند.

اولین دلیلی که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد اهمیت توسعه دانش می باشد. مشخصا نوشتن یک مقاله پژوهشی موجب بروز یافته های جدید درباره موضوع آن مقاله می شود و این کار کمک شایانی به رشد و توسعه دانش در جهان می کند.

دومین دلیلی که برای اهمیت نوشتن یک مقاله می توان به آن اشاره کرد توسعه بخش بودن آن مقاله و حل مشکلات مختلف می باشد. بسیار اتفاق افتاده است که پژوهش یک مقاله به حل بسیاری از بحران ها و مشکلات اجتماعی و فرهنگی و حتی شخصی افراد کمک بسیار زیادی کرده است. حل مشکلات به وسیله یک مقاله پژوهشی در دو بعد کلی و فردی تقسیم می شود. در بعد کلی توسعه بخش بودن مقاله برای جامعه سازمان و یا حتی دانشگاه و آموزشگاه محل خدمت نویسنده سودمند است. در بعد فردی نیز نگارش مقالات علمی باعث می‌شود تا کارنامه علمی فرد رشد کرده و وی را از نظر علمی در مرتبه بالا قرار دهد. علاوه بر این نگارش یک مقاله پژوهشی باعث می شود تا شخص نویسنده دانش خودش را نیز افزایش دهد از این جهت نیز نوشتن یک مقاله علمی اهمیت خودش را نشان می دهد.

دانلود جزوه

همیار پروژه تلاش می کند تا جزوه های بسیار مهم و معتبر رشته های مختلف را در اختیار پژوهشگران و دانشجویان محترم قرار دهد.